niedziela, 8 września 2013

Typy włosów, czyli podstawowa klasyfikacja włosa.

Pewnie każda z Nas zastanawiała się dlaczego mimo sporej pilęgnacji, kupowania przeróżnych szmaponów i odżywek włosy nadal nie osiągają pożądanego efektu. Przypuszczam, że skutkiem tego była kolejna inwestycja w nowe kosmetyki, kolejna próba ujarzemiania włosów, które i tak wywijały się na wszystkie strony lub wyglądały nieestetycznie. Trzeba pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja włosów rozpoczyna się od diagnozy rodzaju i rozpoznania ich aktualnego stanu. Dzisiejszy wpis wprowadzi nas w podstawowe wiadomości o typie włosów i produktach do nich przeznaczonych. 


Podstawowy podział włosów:

Włosy normalne
Ten typ włosów najczęściej występuje u dzieci. Posiadacze tego rodzaju włosów są niezłymi szczęściarzami, ponieważ nie sprawiają większych problemów pielęgnacyjnych oraz łatwo poddają się wszelkim zabiegom. Wymagają mycia 2 do 3 razy w tygodniu. Stosowany szampon powinien utrzymywać ich naturalną wilogtność oraz dbać o pracę gruczołów łojowych. Dobrze dobrana odżywka ma za zadanie utrwalać dobrą kondycję włosów i chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi czy czynnikami zewnętrzynmi, a ponad to ułatwiać rozczesywanie. Włosy te najmniej kłopotliwe, ale również najmniej spotykane.


Ich charakterystyczne cechy to:
 • jedwabisty połysk,
 • puszystość,
 • brak skłonności do przetłuszczania się,
 • brak skłonności do rozdwajania się.


Włosy suche
Są suche z natury, ponieważ gruczoły łojowe skóry wydzielają zbyt małą ilość sebum. Czynnikiem sprzyjającym przesuszeniem jest działanie słońca, zabiegi kosmetyczne, chlorowana woda. Włosy suche posiadają dużo mniej wody niż zdrowe (poniżej 10%), dlatego konieczne jest nawilżanie włosa od wewnątrz. Pozbawione są jednoczenie otoczki tłuszczowej, która chorni przed utratą wilgoci. Włosy suche są najbardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, bardzo ciężko je odbudować, natomiast łatwo i w szybki sposób zniszczyć poprzez wysoką temperaturą. Niestety, ale odbudwa włosa trwa o wiele dłużej, dlatego jeżeli podejmujemy się używać suszarki, prostownicy czy lokówki koniecznie trzeba używać termoochronnych kosmetyków, a w okresie letnim filrtów UV.  Włosy suche utożsamiają się z włosami zniszczonymi.


Ich charakterystyczne cechy to:
 • pozbawione połysku,
 • trudne do układania,
 • szorstkie w dotyku,  
 • nad wyraz skłonne do elektryzowania,
 • matowe "Jak siano",
 • plączą się, rozdwajają i łamią.


Włosy przetłuszczające się
Powodem przetłuszczania się włosów jest przede wszystkim nadprodukcja sebum, które zatyka pory skóry głowy. Uniemożliwia to jej normalne oddychanie, co powoduje obciążenie włosów.  Nadmiar sebum wiąże się z nagromadzeniem wody, która nie może swobodnie odparować z ich wnętrza. W efekcie włosy już kilka godzin po umyciu tracą puszystość, wyglądają na zaniedbane i brudne.

Czynniki zakłócające wydzielanie łoju:
- genetyczne
- stres, zła dieta
- hormonalne - u kobiet w zależności od dnia cyklu wydziela się więcej sebum
- chemiczne - nieodpowiedni szampon, zła pielęgnacja 
- termiczne - przebywanie w przegrzanych pomieszczeniach, używanie suszarki, prostownicy

Ich charakterystyczne cechy to:
 • włosy tego typu są bardzo cienkie, jak i wiotkie
 • błyszczą się w charakterystyczny sposób
 • brak puszystości
 • oporne na modelowanie, zabiegi fryzjerskie

Włosy mieszane

Rodzaj włosów, który wymaga wyjątkowej pielęgnacji. To suche i łamliwe wlosy na końcach, z tendencją do przetłuszczania się u nasady. Posiadaczki tego rodzaju włosów powinny skupić się przede wszystkim na łączeniu pielęgnacji włosów przetłuszczających się i suchych. Trzeba wyregulować pracę wydzielania się sebum, a jednocześnie nawilżać włosa, by zapobieć przesuszeniu i łamania się. Co robić? Myślę, że najlepszym sposobem jest po prostu myć włosy szapomnem do włosów tłustych, a na długość i końce stosować odżywki nawilżające bez spłukiwania, olejować włosy by zatrzymać jak najwięcej wilogoci w strukturze włosa.  


Nie zważając na to, jaki rodzaj włosów posiadamy oraz w jakiej są one kondycji, musimy pamiętać o codziennej prawidłowej pielęgnacji. Trzeba pamiętać, że nakładanie zbyt dużej ilości szamponu czy odżywki, lub stosowanie wielu kosmetyków nie musi przynosić oczekiwanych efektów. Czasem powinniśmy praktykować zasadę 'im mniej tym lepiej'. Najlepszym sposobem jest obserwowanie włosów i kierowanie się własnym doświadczeniem. Nie warto sugerować się opiniami koleżanek, bo to co im pomogło, nie zawsze u nas może mieć taki sam efekt.


Jak dodatkowo dbać o włosy?
 • Myć włosy odpowiednim szapomnem do rodzaju naszych włosów, spłukiwać ciepłym strumieniem wody (nie gorącym!)
 • Po każdym myciu używać odżywki
 • Unikać prostowania, suszenia, zabiegów, które mogą powodować uszkodzenie struktury włosa
 • Dbać i używać kosmetyków w zależności od pory roku, pogody
 • Wzbogacić swoją diete w witaminy i minerały


Ja jestem posiadaczką włosów suchych, od roku staram się je mocno nawilżać, a jednak nie osiągam spektakularnego efektu. Jak wspomniałam, włosy suche bardzo cieżko jest odbudować, dlatego ja jestem uzbrojona w cierpliwość. A Wy jaki macie rodzaj włosów i jak sobie z nim radzicie?

Pozdrawiam Was serdecznie
Myosotis. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz